معرفی سیستم مالی سککوک در تامین زنجیره در شورای مدیران

عضو هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت سامانه کشوری کسب و کار (سککوک) با حضور در شورای مدیران شرکت مادر تخصصی گفت: سککوک، نخستین سامانه مبادلات اعتباری در ایران است که به منظور ارتقا و تسهیل تعاملات تجاری داخلی و بین المللی طراحی شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت مادر تخصصی؛ فردوس باقری، عضو هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت سامانه کشوری کسب و کار در جلسه شورای مدیران شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی که روز شنبه 30شهریورماه 1398 در سالن جلسات شرکت مادر تخصصی برگزار شد، با ارائه گزارشی از فعالیت‌های این شرکت گفت:  این سامانه به خوبی امکان تبادل نرخ و شرایط را برای فعالان اقتصادی فراهم می کند و در نتیجه انحصار را در بازار محصولات می شکند. با استفاده از این سامانه، نرخ ها تعدیل شده و مصرف کننده نهایی محصول با اطمینان خاطر به کار خود می پردازد.

وی افزود: سامانه کشوری کسب و کار موسوم به سککوک سامانه ای است که بانک ملی ایران با هدف پاسخ دهی به طراحی کرده است. این تحول منحصر به فرد در زنجیره تامین بازار، حاصل 9 دهه همکاری بانک ملی ایران با تجار، بازرگانان، صاحبان بنگاه های اقتصادی و فعالان بازار است.

باقری تصریح کرد:سککوک، نخستین سامانه مبادلات اعتباری در ایران است که به منظور ارتقا و تسهیل تعاملات تجاری داخلی و بین المللی طراحی شده است. این سامانه به خوبی امکان تبادل نرخ و شرایط را برای فعالان اقتصادی فراهم می کند و در نتیجه انحصار را در بازار محصولات می شکند. با استفاده از این سامانه، نرخ ها تعدیل شده و مصرف کننده نهایی محصول با اطمینان خاطر به کار خود می پردازد.

وی اظهار داشت: با توجه به لزوم ورود بانک ملی ایران به زنجیره های اقتصادی جدید و حرکت به سمت هوشمندسازی، سامانه سککوک می تواند با متنوع کردن مدل های کسب و کار، به عنوان ابزاری کارآمد برای این بخش عمل کند. سککوک پلتفرمی کارآمد است که علاوه بر ایجاد تنوع در تامین مواد اولیه، به توسعه فضای کسب و کار که هدف نهایی همه فعالیت های اقتصادی است نیز کمک می کند.

باقری با بیان اینکه سککوک یا سامانه کشوری کسب‌وکار، پلتفرمی از جنس پلتفرم‌هایB2B است، گفت: به کسب‌وکارها کمک می‌کند تمام نیازهای تامین مالی و کالایی خود را از طریق آن و طی مکانیزم عرضه و تقاضا تامین کنند. در سککوک، یک زنجیره تولید تا مصرف و همچنین تامین مالی در تمام بخش‌ها از جمله تامین مواد اولیه و اعتبار ایجاد می‌شود. بنگاه‌های اقتصادی، در این پلتفرم هم تامین مالی می‌شوند، هم مواد اولیه خود را از سایر بنگاه‌ها خریداری کرده و هم محصول خود را در این پلتفرم به متقاضیان ارائه می‌دهند. سککوک طبق تعاریف جهانی، یک پلتفرم تامین مالی زنجیره تامین(Supply chain Finance) است. SCFها سال‌هاست که در جهان فعالیت می‌کنند و توانسته‌اند با توجه به مزایایشان، سهم بازار خوبی در حوزه تامین مالی به دست آورند.

 

به گفته فردوس باقری، پلتفرم سککوک، دو خدمت عمده فراهم می‌کند: تامین مالی مبتنی بر زنجیره تامین(supply chain finance) و مدیریت زنجیره تامین(supply chain managment). در واقع در سککوک، هم امکان تامین کالا و هم تامین سرمایه وجود دارد.

در پایان جلسه مقرر شد؛ با عنایت به معرفی سیستم سککوک توسط مدیرعامل این شرکت به منظور بهره مندی در زنجیره تامین توسط صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی، موضوع در جلسات مشترک فی ما بین شرکت مزبور و مدیریت توسعه سرمایه گذاری و تسهیلات با راهبری ابوالقاسم شمس، عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی از ابعاد مختلف تبیین و برآیند آن برای بحث و بررسی بیشتر در دستور کار اتاق فکر شرکت قرار گیرد.

 

RSS

 

شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی